
Laserowe usuwanie blizn
Tworzenie blizny jest częścią naturalnego procesu gojenia się rany. U jednych ludzi zraniona skóra ulega szybkiej regeneracji, u innych nawet niewielkie zadrapanie pozostawia po sobie widoczny ślad. Na powstawanie nieestetycznych blizn mają wpływ takie czynniki jak: skłonność osobnicza, niewłaściwa higiena rany, a w konsekwencji zainfekowanie gojącej się skóry, nieprawidłowe odżywianie, np. niedobory białka, czy witamin A oraz E, zaawansowany wiek, zaburzenia krążenia, długotrwałe stosowanie sterydów. Nieprawidłowości w przebiegu gojenia się ran mogą występować u osób cierpiących na cukrzycę, niedoczynność tarczycy. Często z problemem blizn borykają się osoby cierpiące na trądzik, po operacjach chirurgicznych, np wycięciu tarczycy, czy cięciu cesarskim, a także te, które zostały poparzone czy uległy wypadkowi.
Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w laseroterapii możemy obecnie skutecznie walczyć z bliznami różnego rodzaju. Nieoceniony w terapii blizn już od wielu lat jest laser frakcyjny.
LASER FRAKCYJNY – ZASADA DZIAŁANIA
Istotą działania lasera frakcyjnego jest początkowo zniszczenie tkanki po to, by doprowadzić do jej przebudowy. W trakcie zabiegu dochodzi do odparowania mikroskopijnych fragmentów leczonego obszaru. Wiązka światła, która dociera do skóry uszkadza ją w sposób wybiórczy, pozostawiając pomiędzy mikrourazami fragmenty nieuszkodzonej skóry. Są one odpowiedzialne za zapoczątkowanie procesu regeneracji. Również dzięki temu, że nie cała leczona powierzchnia ulega uszkodzeniu, a jedynie jej część, proces naprawczy trwa niezwykle krótko.
Po zabiegu w skórze produkowane są nowe, lepsze jakościowo włókna kolagenowe, tworzy się nowa sieć naczyń krwionośnych, mogących bardziej wydajnie zaopatrywać w tlen i składniki odżywcze otaczające tkanki. W procesie przebudowy regulowana jest także prawidłowa ilość i odpowiednie działanie komórek barwnikowych skóry. W konsekwencji skóra poddana zabiegowi laserem frakcyjnym jest bardziej elastyczna, lepiej ukrwiona, ma wyrównany koloryt.
WSKAZANIA
- blizny potrądzikowe
- blizny po ospie
- rozstępy
- blizny pooparzeniowe
- blizny pourazowe
- blizny pooperacyjne, np. po cesarskim cięciu, po usunięciu tarczycy
- rozszerzone pory
- przebarwienia posłoneczne
- zmarszczki
EFEKTY:
- blizny potrądzikowe/blizny po ospie – możemy spodziewać się zmniejszenia głębokości blizn atroficznych, złagodzenia ich brzegów. Jeśli blizny są wypukłe – laser doprowadza do wygładzenia powierzchni skóry. Wyrównaniu ulega również kolor skóry;
- rozstępy – w przypadku świeżych, jeszcze czerwonych rozstępów możemy sprawić, że staną się one praktycznie niewidoczne, zwłaszcza jeśli występują one w postaci cienkich kreseczek. W przypadku rozstępów szerokich i wiotkich laser frakcyjny poprawia gęstość skóry oraz powoduje zmniejszenie szerokości blizn. Skóra staje się bardziej jędrna. Poprawie ulega również koloryt skóry. Rozstępy nie odznaczają się już jako perłowe, jaśniejsze od otaczającej skóry zmiany;
- blizny pooparzeniowe/pourazowe – zabiegi laserem frakcyjnym zmiękczają istniejące blizny, pomagają w likwidacji przykurczów przez nie spowodowanych, wyrównują strukturę skóry, poprawiają koloryt;
- blizny pooperacyjne, np. po cesarskim cięciu, usunięciu tarczycy – takie blizny często mają postać ciemnoczerwonych, zgrubiałych linii. Laser powoduje wygładzenie blizny i przywrócenie normalnego kolorytu skóry. Jeśli blizny są szerokie, po serii zabiegów uzyskamy zbliżenie ich brzegów do siebie.
JAKI LASER WYBRAĆ?
Na rynku obecnie dostępne są zarówno lasery frakcyjne ablacyjne, jak i nieablacyjne. Lasery ablacyjne pojawiły się jako pierwsze. Z czasem zaczęły być wypierane przez lasery nieablacyjne o znacznie niższej mocy. Uzasadniano to mniejszym ryzykiem pojawiania się skutków ubocznych i krótszym okresem rekonwalescencji. Dziś, po wielu latach współistnienia, mogąc porównać efekty działania obu rodzajów laserów, kliniki specjalizujące się w leczeniu blizn wracają do metod ablacyjnych. Dzięki wyższej mocy lasery ablacyjne są w stanie poradzić sobie z bliznami w czasie o połowę krótszym w porównaniu z laserami nieablacyjnymi. Skutki uboczne po zastosowaniu obu rodzajów laserów, np w postaci oparzenia skóry, zdarzają się tylko w przypadku wykonywania zabiegu przez niedoświadczone i nieodpowiednio przeszkolone osoby. Czas rekonwalescencji po zabiegach laserem ablacyjnym z racji obecności na rynku preparatów dedykowanych przyspieszeniu gojenia się skóry udało się skrócić nawet do tygodnia czasu.
JAK WYGLĄDA ZABIEG?
Skóra przygotowywana jest do zabiegu poprzez zmycie makijażu, czy też odtłuszczenie, a następnie dezynfekcję. Osoby o niskim progu odporności na ból mogą skorzystać ze znieczulenia w formie kremu. Po około 20 – 40 minutach przystępuje się do zabiegu. W zależności od wielkości naświetlanej powierzchni procedura trwa 10 – 60 minut. Pacjent może odczuwać delikatne pieczenie/gorące igiełki. W trakcie zabiegu pojawia się zaczerwienienie oraz niewielki obrzęk.
POSTĘPOWANIE POZABIEGOWE
Po zakończeniu zabiegu skóra może podpiekać jeszcze kilka godzin. Odczucia te można złagodzić przykładając do skóry chłodne żelowe kompresy oraz stosując preparaty łagodzące i przyspieszające gojenie. Należy również chronić skórę przed słońcem oraz przez okres 3 – 4 tygodni po zabiegu stosować kremy z wysokim filtrem SPF 50+. Nie zaleca się korzystania z basenu, sauny aż do czasu zagojenia skóry.
Kolejnego dnia po zabiegu na skórze pojawiają się niewielkie strupki. Należy pielęgnować je kremem regenerującym, nakładając jego cienką warstwę kilka razy dziennie. Zwykle złuszczanie trwa do tygodnia czasu od wykonania zabiegu. Po miesiącu skóra jest zregenerowana, ale przebudowa i regeneracja trwają nadal, aż do 3 – 6 miesiący po ostatnim zabiegu.
ILOŚĆ ZABIEGÓW
Ilość potrzebnych zabiegów uzależniona jest od stanu wyjściowego skóry i oczekiwań pacjenta. Zazwyczaj 3 zabiegi powinny wystarczyć do uzyskania 75% poprawy. Każdy kolejny zabieg wzmacnia efekty zabiegów poprzednich.
JAK CZĘSTO?
Procedurę powtarza się co 4 – 6 tygodni
TERAPIE ŁĄCZONE
W przypadku potrądzikowych blizn zanikowych na twarzy łączy się działanie lasera frakcyjnego z mezoterapią igłową lub mikroigłową. Dodatkowe nakłuwanie skóry i podawanie bezpośrednio pod nią koktajli odżywczych i nawilżających znacząco poprawia stan skóry. Jako zabiegi uzupełniające stosuje się mikrodermabrazję korundową często połączoną z peelingiem migdałowym lub inne peelingi kwasowe.
Blizny pooparzeniowe, przykurczone poddaje się skojarzonemu leczeniu laserem frakcyjnym i masażem podciśnieniowym Icoone. Masaż rozluźnia głębiej zlokalizowane przykurcze, uruchamia bliznę. W przypadku rozstępów powoduje poprawę mikrokrążenia w tkance i ujędrnia skórę.
W uzasadnionych przypadkach wykonuje się chirurgiczną korekcję/wycięcie blizny. Należy wziąć jednak pod uwagę możliwość powstania blizny przerosłej/bliznowca.
Bliznowce często poddawane są ostrzykiwaniu sterydami, co powoduje ich zmiękczenie, zmniejszenie, redukuje również negatywne objawy związane ze świądem i bolesnością takiej blizny.
PRZECIWWSKAZANIA
1. stan zapalny skóry w miejscu zabiegu
2. ciąża
3. świeża opalenizna (1 miesiąc)
4. zażywanie leków światłouczulających (retinoidy stosowane doustnie, np. Roaccutane, Izotek – 6 miesięcy przed zabiegiem, retinoidy stosowane zewnętrznie – 3 miesiące przed zabiegiem
5. zażywanie antybiotyków (tetracykliny, doksycykliny), leków przeciwdepresyjnych – należy zaprzestać stosowanie około 7 dni przed zabiegiem
6. stosowanie ziół (dziurawiec, nagietek, skrzyp)
7. cukrzyca
8. łuszczyca( faza aktywna)
9. bielactwo
10. padaczka
11. zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi
12. skłonność do powstawania bliznowców.
