
Co trzeba wiedzieć przed laserowym zamykaniem kończyn dolnych
Jeśli podjęliście decyzję o wykonaniu zabiegu zamykania naczyń na nogach, warto wcześniej odpowiednio się do tego przygotować.
Przede wszystkim jeśli efektom wizualnym, czyli pajączkom, towarzyszą ból i puchnięcie kończyn, czy uczucie tzw. ciężkich nóg, należy wstępnie wykonać badanie USG pokazujące, czy nie mamy do czynienia z poważniejszym schorzeniem, jak na przykład zakrzepica żył głębokich.
Jeśli lekarz stwierdzi obecność żylaków, to nimi w pierwszej kolejności należy się zająć. Metod usuwania żylaków jest wiele, poczynając od leczenia laserowego przez skleroterapię, po miniflebektomię. O wyborze metody zawsze decyduje lekarz.
Jeśli uporaliśmy się z żylakami, możemy zająć się problemem bardziej estetycznym, choć nie mniej ważnym, jakim są pajączki naczyniowe.
Aby przystąpić do zabiegu musimy być zdrowi, a skóra w miejscu zabiegu nie może nosić cech stanu zapalnego. Włosy powinny być ogolone, a powierzchnia nawilżona. Wystarczą do tego zwykłe balsamy. Odpowiednie nawilżenie skóry przyczynia się do sprawniejszego procesu regeneracji.
Na około dwa tygodnie przed zabiegiem nie powinno się zażywać antybiotyków ani leków światłouczulających, jak również ziół o podobnym działaniu, a także retinoidów doustnych w okresie 6 miesięcy przed zabiegiem, retinoidów stosowanych zewnętrznie (3 miesiące przed zabiegiem), leków immunosupresyjnych ani przeciwdepresyjnych. Wiecej informacji na ten temat w osobnym poście.
Istotną sprawą jest to, w jaki sposób nasza skóra się goi. Jeśli mamy tendencję do pojawiania się blizn przerosłych czy keloidów, należy zrezygnować z zabiegu.
Poddając się zabiegowi nie wystawiajmy skóry na słońce przez około 4 tygodnie przed jak i po zabiegu. Wykonywanie zamykania naczyń na świeżo opalonej skórze niesie za sobą ryzyko powstania przebarwień, odbarwień lub nieprawidłowego gojenia.
Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest również choroba nowotworowa oraz ciężkie i niewyrównane schorzenia ogólnoustrojowe, jak: niewydolność nerek, niestabilna choroba niedokrwienna serca, cukrzyca. Ryzyko niosą za sobą również zaburzenia krzepnięcia krwi oraz przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi. Także epilepsja może wykluczyć nas z zabiegu.
Jeśli już jesteśmy pewni, że żadne z powyższych przeciwwskazań nas nie dotyczy możemy bezpiecznie przystąpić do zabiegu laserowego zamykania naczyń. Później pozostaje już tylko cieszyć się z efektów.
