
IPL
IPL – Intense Pulsed Light – Intensywne Światło Impulsowe
To niezwykle popularne urządzenia, emitujące światło z zakresu najczęściej 400 -1200nm. Bardzo często IPL nazywane są laserami. Nic bardziej mylnego, gdyż już po szerokim spectrum światła, które emitują te urządzenia, możemy wnioskować, że nie może być mowy o zakwalifikowaniu ich do grupy laserów.
Technologia IPL do wytworzenia impulsu wykorzystuje ksenonowe lampy błyskowe. Impulsy świetlne są niespójne, światło rozproszone, fale mają różną długość. Dzięki takiej ich charakterystyce IPL ma szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej.
Urządzenia te wykorzystywane są między innymi do zamykania naczyń, usuwania rumienia, przebarwień czy fotoodmładzania, a także leczenia aktywnego trądziku zapalnego.
Działanie Intensywnego Światła Impulsowego polega na pochłonięciu go przez odpowiedni chromofor w skórze, którym może być hemoglobina lub melanina, a następnie zjawisku selektywnej fototermolizy. Oznacza to zniszczenie określonego chromoforu za pomocą ciepła, bez naruszenia struktur dookoła tego chromoforu. Możemy więc powiedzieć, że zabiegi wykorzystujące IPL należą do nieinwazyjnych i bezpiecznych.
W jaki sposób podczas działania IPL uzyskuje się długość fali absorbowaną przez barwniki w naczyniach czy przebarwieniach?
Poprzez zastosowanie systemu filtrów, nakładanych na głowicę zabiegową, odcinających zbędne długości fali. Przykładowo, stosując filtr 560nm, do zabiegu wykorzystywane jest światło o długości fali od 560nm w górę. W przypadku najnowszego urządzenia DYE VL wykorzystującego technologię IPL, długość fali „ustawiona” jest automatycznie dzięki wbudowanemu systemowi fluorescencyjnych filtrów, z których dwa pierwsze wyselekcjonowują odpowiednią długość fali (jest to dokładnie przedział 500 – 600nm), natomiast trzeci dodatkowo ją wzmacnia, czym przyczynia się do zwiększenia skuteczności zabiegu.
W jaki sposób IPL oddziałuje na skórę?
W przypadku naświetlania rozszerzonych naczyń krwionośnych, w tym rumienia, światło pochłaniane jest przez hemoglobinę i w skórze zamieniane w ciepło. Dochodzi do kontrolowanego przegrzania. Światło naczynia zapada się i jego resztki usuwane są na zasadzie mechanizmów immunologicznych. Czyli wywołujemy w sposób kontrolowany stan zapalny, z którym organizm sam sobie musi poradzić. Czas wchłaniania naczyń to 4 – 6 tygodni.
Podobna sytuacja ma miejsce podczas usuwania przebarwień, z tą różnicą, że chromoforem reagującym na wiązkę światła jest barwnik skóry – melanina. Zabieg powoduje termiczne zniszczenie komórek barwnikowych melanocytów, które zawierają wspomniany wcześniej pigment. Zabieg jest bardzo skuteczny w przypadku przebarwień posłonecznych, piegów, plam cafe – au – lait.
W przypadku zabiegów fotoodmładzania stymulacja tkanek za pomocą ciepła powoduje skrócenie i większe skręcenie włókien kolagenowych występujących w skórze oraz „nakłonienie” komórek produkujących włókna kolagenowe (fibroblastów) do bardziej wytężonej pracy, czyli wytworzenie nowego kolagenu.
Reasumując, działanie urządzeń IPL powoduje zmniejszenie zaróżowienia skóry w przypadku występowania rumienia, bądź drobnych naczyń oraz rozjaśnienie skóry w przypadku występowania powierzchownych przebarwień/piegów. Redukcji ulegają również drobne zmarszczki, a gęstość skóry znacznie wzrasta. Okres, który potrzebny jest do regeneracji i przebudowy skóry to około 28-32 dni.
Reakcja skóry po zabiegu.
Pomimo, że urządzenia IPL należą do nieinwazyjnych i nie przerywają ciągłości naskórka, mogą powodować przejściowe podrażnienie skóry. Zwykle do 2 – 3 godzin po zabiegu odczuwalne jest pieczenie skóry. Zaczerwienienie i obrzęk powinny zniknąć do 2 – 3 doby po zabiegu. W sytuacji, gdy zamykane są naczynia, mogą pojawić się drobne wybroczynki, a gdy usuwane są przebarwienia, zmiany te okresowo ciemnieją i ulegają złuszczeniu do 7 dni od zabiegu.
Środki ostrożności
W trakcie zabiegu zarówno osoba wykonująca zabieg, jak i pacjent powinni być zaopatrzeni w specjalnie dedykowane okulary ochronne.
Bardzo często protokół zabiegu uwzględnia użycie żelu chłodzącego, a po zabiegu zabezpieczenie skóry kompresami chłodzącymi. Wspomniana wcześniej głowica DYE VL wyposażona jest na przykład w system chłodzenia kontaktowego, który zmniejsza negatywne odczucia pacjenta już w trakcie zabiegu.
Ilość zabiegów, które należy wykonać.
Naczynia/rumień – ilość zabiegów jest uzależniona od nasilenia problemu. Jeśli naczynka są drobne i pojedyncze, zwykle do ich usunięcia wystarcza jeden zabieg. Im zmiany sa bardziej intensywne, tym również zwiększa się ilość zabiegów potrzebnych do ich usunięcia, ale zwykle nie jest większa niż 3 – 4. Efekty powinny utrzymywać się przynajmniej 1 – 1,5 roku. Z uwagi na proces starzenia ściany naczyń krwionośnych stają się coraz bardziej kruche, ponadto czynniki takie jak nadmierne opalanie czy nieodpowiednia ochrona skóry zimą, mogą przyczyniać się do szybszego ponownego rozszerzania naczyń krwionośnych.
Przebarwienia – podobnie sprawa ma się z intensywnością przebarwień – im jest ich więcej i im są ciemniejsze, tym więcej zabiegów należy wykonać, ale zwykle nie więcej niż 3 – 4. W przypadku stosowania się do zaleceń pozabiegowych, stosowania odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej przez cały rok, ryzyko ponownego pojawienia się przebarwień jest minimalne, o ile zmiany nie mają podłoża hormonalnego.
Fotoodmładzanie – dla osób do 35 roku życia zaleca się serię 2 – 3 zabiegów, u osób starszych serię 3 – 6 zabiegów. Jest to uzależnione od stanu wyjściowego skóry i zaawansowania procesu fotostarzenia. Serie zabiegowe warto dla podtrzymania efektu powtarzać raz na 1 – 1,5 roku, ewentualnie wykonywać zabiegi podtrzymujące efekty raz na pół roku.
KONTROWERSJE WOKÓŁ IPL
IPL a depilacja
Owszem, urządzenia IPL są w stanie okresowo spowodować zmniejszenie ilości rosnących włosów, ale nie usuną owłosienia trwale. Dzieje się tak, ponieważ do tego niezbędne jest również termiczne zniszczenie komórek macierzystych włosa, a te zlokalizowane są zbyt głęboko by światło IPL mogło ich dosięgnąć. Ponadto do tego celu potrzebna jest dużo wyższa energia niż ta, którą jest w stanie wygenerować IPL.
Jedyną sytuacją, gdzie zastosowanie IPL do zabiegów depilacji ma sens, jest wykorzystanie go w urządzeniach E-light, w których światło służy do wywołania reakcji cieplnej, nakierowując na włos impuls elektryczny, który dokonuje jego zniszczenia.
IPL a głęboko umiejscowione przebarwienia
Z racji swojego powierzchownego działania oraz rozproszonej wiązki urządzenia IPL nie są w stanie sobie poradzić z niektórymi przebarwieniami. Zwłaszcza mowa tu o melasmie, gdzie dodatkowo mamy podłoże hormonalne. Nie warto również próbować usuwać za pomocą IPL przebarwień pozapalnych.
IPL a głęboko umiejscowione naczynia, o średnicy większej niż 1mm
Powyżej opisane naczynia znajdują się zwykle na skrzydełkach nosa oraz na nogach. Stanowią one wyraźnie wyodrębnione czerwone lub fioletowe kreseczki. Do ich zamknięcia potrzebny jest laser, np. neodymowo – yagowy, ponieważ urządzenia IPL działają zbyt płytko i niedostatecznie mocno, by skutecznie zamknąć takie naczynia.
Wskazania:
– piegi
– przebarwienia posłoneczne
– poikiloderma Civatte’a
– plamy cafe au lait
– znamiona port – wine stein
– drobne zmarszczki
– wiotkość skóry
– rozszerzone naczynia
– rumień
– naczyniaki płaskie
– profilaktyka i terapia trądziku różowatego
Przeciwwskazania:
– padaczka
– ciąża
– stany zapalne skóry w miejscu zabiegu
– świeża opalenizna (do 4 tygodni)
– antybiotykoterapia (tetracykliny, doksycykliny)
– stosowanie retinoidów – doustnie do 6 miesięcy przed zabiegiem, w maściach do 3 miesięcy
– stosowanie ziół światłouczulających
– stosowanie antydepresantów – należy je odstawić na 7 dni przed zabiegiem
– łuszczyca – faza aktywna
– cukrzyca – niewyrównana
– skłonność do bliznowców
– bielactwo

