Lasery

Laser neodymowo – yagowy Nd : yag 1064nm

Laser ten zostanie przeze mnie opisany na przykładzie urządzenia Harmony XL, a dokładnie głowicy Nd:Yag Long Pulse.

Głowica ta emituje wiązkę światła o długości 1064 nm, czyli pracuje w zakresie podczerwieni.

Jest to laser na ciele stałym, gdzie ośrodkiem czynnym jest kryształ  – granatu aluminiowo – itrowego domieszkowany Nd –  Y3Al5O12 (YAG).

Popularny „neodymiak” służy do usuwania rozszerzonych naczyń krwionośnych o średnicy 1 – 3 mm, głównie zlokalizowanych na kończynach dolnych, ale również na twarzy, np. na skrzydełkach nosa. Może być również używany do wykonywania depilacji laserowej. Natomiast nie polecam tego typu lasera do usuwania zbędnego owłosienia, ze względu na  konieczność niezwykle precyzyjnego trafienia w mieszek włosowy, by zabieg był skuteczny, co bardzo wydłuża czas zabiegu.

Precyzyjność ta natomiast jest wielkim atutem przy zamykaniu naczyń krwionośnych, ponieważ laser nie uszkadza tkanek wokół rozszerzonego naczynia.

Długość fali 1064nm emitowana przez laser neodymowo – yagowy jest absorbowana przez barwnik krwi – hemoglobinę. W skórze dochodzi do wytworzenia energii cieplnej, co wywołuje koagulację krwi, a w następstwie naczynie ulega zasuszeniu, zapada się i obumiera. Jego resztki są usuwane przez organizm zwykle w ciągu 4 – 8 tygodni.

Zaletą głowicy zabiegowej jest niezależny system kontaktowego chłodzenia naskórka, który poprawia komfort zabiegu, zmniejsza odczucia bólowe i chroni naskórek przed oparzeniem. Dodatkowo głowica została wyposażona w plamkę prowadzącą, która poprzez precyzyjne nakierowanie wiązki laserowej na rozszerzone naczynie ułatwia wykonanie zabiegu, a przez to zwiększa jego bezpieczeństwo.

W praktyce impulsy laserowe odczuwalne są jako „gorące igiełki”. Jeśli nasz próg bólu jest bardzo niski, możliwe jest schłodzenie skóry żelowymi kompresami, choć rzadko się zdarza, że pacjenci ich potrzebują.

Ilość zabiegów koniecznych do wykonania uzależniona jest od średnicy naczyń. Drobne pajączki zwykle są usuwane już w trakcie jednego zabiegu. Naczyniom większym należy poświęcić nieco więcej czasu, ale z reguły udaje się ich pozbyć po 3 zabiegach. I tutaj zwracam uwagę osobom niecierpliwym, ponieważ 3 zabiegi oznaczają, że czas trwania całej terapii może wynieść ok. 6 miesięcy i nie ma możliwości skrócenia tego okresu. Wykonywanie zabiegów w krótszych odstępach czasu nie przyniesie lepszych, czy szybszych rezultatów. Musimy bowiem dać czas naszemu organizmowi na pozbycie się „resztek” z usuwanych naczyń.

Kluczową kwestią dla pacjentów jest również czas utrzymywania się efektów. U osób, u których rozszerzone naczynia powstały w wyniku urazu mechanicznego, takiego jak np.  wielokrotne uderzanie się w jedno miejsce, problem znika trwale. Jeśli natomiast występują one rodzinnie, a nowe zmiany pojawiają się bez wyraźnej przyczyny, możliwe jest, że po pewnym czasie pajączki zaczną wracać. Należy wówczas od razu reagować, by nie doprowadzić do ponownego pojawienia się rozległych teleangiektazji.

Przygotowanie skóry do zabiegu jest mało skomplikowane, ponieważ wystarczy dzień wcześniej ogolić ją i dobrze nawilżyć balsamem. Proces gojenia przebiega wtedy o wiele sprawniej. Niezwykle istotne jest, by skóra nie była opalona, gdyż może to doprowadzić do powstania przebarwień pozapalnych.

Po zabiegu możemy odczuwać niewielkie przegrzanie skóry w obszarze zabiegowym. W przebiegu naczynia pojawi się obrzęk i zaczerwienienie. W przypadku naczyń o dużej średnicy możliwe jest pojawienie się wybroczyn lub siniaków oraz niewielkich pęcherzyków, a następnie strupków, które odpadają samoistnie w przeciągu ok. 2 – 3 tygodni po zabiegu. Skórę należy dobrze nawilżać i pielęgnować preparatami łagodzącymi i przyspieszającymi gojenie. W czasie około tygodnia – dwóch po zabiegu należy unikać wysiłku o dużej intensywności, chodzenia w butach na obcasie, dźwigania ciężkich przedmiotów. W przypadku tendencji do pękania naczyń powinno się zrezygnować z opalania skóry i korzystania z sauny. Przez około 4 tygodnie po zabiegu należy chronić skórę przed słońcem kremami z wysoką fotoprotekcją, najlepiej z filtrem SPF 50+.

Warto również pomyśleć o profilaktyce, stosując, np. preparaty z witaminą C, które zabezpieczają przed pękaniem naczyń krwionośnych; witaminą B2 – pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu nabłonka naczyń i skóry; witaminą B3 – poprawiają ukrwienie i współuczestniczą w wytwarzaniu czerwonych ciałek krwi.

Przeciwwskazania do zabiegu zamykania naczyń są następujące:

– uszkodzenia skóry w miejscu wykonywania zabiegu,

– ciąża,

– świeża opalenizna (1 miesiąc),

– leki światłouczulające: retinoidy stosowane doustnie – Roaccutane, Izotek, Acnacen, Acnenormin, Curacne, Isoderm (6 miesięcy przed zabiegiem), retinoidy stosowane zewnętrznie (3 miesiące przed zabiegiem),

– antybiotyki (tetracykliny doksycykliny), leki przeciwdepresyjne – przyjmowanie należy zakończyć na 7 dni przed planowanym zabiegiem

– zioła (dziurawiec, nagietek)

– cukrzyca (niewyrównana)

– łuszczyca( faza aktywna)

– bielactwo

– padaczka

– zaburzenia krzepnięcia krwi, leki zmniejszające krzepliwość krwi

– skłonność do bliznowców

– spożywanie alkoholu na 24 godziny przed zabiegiem

Efekty zabiegów laserowego zamykania naczyń znajdziecie Państwo w zakładce „Galeria” niniejszego bloga.

Dodaj komentarz